Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) jest organizacją reprezentującą branżę chemiczną wobec organów administracji publicznej, krajowej i zagranicznej oraz organizacji międzynarodowych. Polska Izba Przemysłu Chemicznego powstała w 1988 r.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego jest członkiem kluczowych stowarzyszeń biznesowych i naukowych w Polsce oraz jako jedyna organizacja ma prawo do reprezentowania polskiego przemysłu chemicznego na arenie międzynarodowej.
Cele i przedmiot działalności PIPC:
- Wspieranie działań na rzecz rozwoju branży chemicznej;
- Oddziaływanie na kształt ustawodawstwa gospodarczego i socjalnego wspierającego zrównoważony rozwój przemysłu chemicznego oraz uwzględniającego prawa i interesy członków;
- Reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych Członków na szczeblu ogólnokrajowym i międzynarodowym;
- Ochrona praw i reprezentowanie interesów Członków wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego i innych władz, związków zawodowych pracowników i innych organizacji.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego w gronie Członków zrzesza między innymi:
- Największych producentów chemikaliów
- Przedsiębiorstwa rafineryjne i petrochemiczne
- Przedsiębiorstwa transportowe
- Przedsiębiorstwa dystrybucyjne
- Przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych
- Biura projektowe
- Przedsiębiorstwa konsultingowe
- Przedsiębiorstwa technologiczne
- Instytuty naukowe i badawcze
- Kancelarie prawne
PIPC jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej oraz szeregu stowarzyszeń zagranicznych, w tym – jako jedyna polska organizacja – jest rzeczywistym członkiem Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego CEFIC – ma prawo do reprezentowania polskiego przemysłu chemicznego na forum międzynarodowym.